пʼятниця, 15 грудня 2017 р.



Уже наступного навчального року реалізація Концепції Нової української школи перейде в активну фазу: початкова школа кардинально реформується, змінивши підхід до навчання та учіння. Оскільки кожен освітній заклад зможе сам обирати, як навчати школярів, зараз в Україні з’являються та тестуються багато проектів, які незабаром стануть основою освітнього процесу.
  11 грудня 2017 року, на базі Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області відбулася презентація інноваційного освітнього проекту «На крилах успіху», що розробляється в межах дослідно-експериментальної роботи всеукраїнського рівня за темою «Дидактико-методичне й навчальне забезпечення реалізації концептуальних засад реформування початкової загальної освіти» під науковим керівництвом головного наукового співробітника Інституту педагогіки НАПН України, доктора педагогічних наук А.Д.Цимбалару.         читати далі...
Чернівецьким освітянам презентували проект «На крилах успіху»

понеділок, 30 жовтня 2017 р.

Моніторинг початкової освіти:

 відбудеться другий етап пілотування                     Читати тут...

Із 7 до 30 листопада відбудеться другий пілотний етап моніторингу початкової освіти. Його основне завдання – удосконалити технологічні процеси проведення моніторингу, а також апробувати тестові завдання та анкети для учнів-випускників початкової освіти. Про це повідомляє прес-служба УЦОЯО.

Навесні 2018 року Український центр оцінювання якості освіти проведе моніторингове дослідження читацької й математичної компетентностей учнів четвертих класів.

 Детальніше про моніторинг початкової освіти – за посиланнями.


Картинки по запросу осінь картинки для дітей
Любі діти!

Під час осінніх канікул  канікул, ПАМ'ЯТАЙТЕ:
- Про дозвіл гуляти лише у призначених для цього місцях: на ігрових майданчиках, біля будинків, школи, у скверах і парках.

- Про суворе дотримання правил дорожнього руху, про поведінку у транспорті, при посадці і висадці із транспорту.

- Про дотримання правил протипожежної безпеки при користуванні електроприладами (телевізором, праскою, холодильником) та газом.

- Про правила поведінки у місцях громадського перебування (під час екскурсій, культпоходів, зустрічей тощо).

- Про правила поведінки біля ліній електромереж, залізничного полотна, поблизу водоймищ, на воді та льоду, поряд із будівельними майданчиками, відкритими люками, біля відкритих вікон, на балконі, сходах тощо.

- Про правила користування і правила поведінки у ліфтах.- Про правила користування гострими, колючими предметами, ліками, протипожежним, сільськогосподарським, будівельним та іншим інвентарем.

- Про необхідність мити руки перед вживанням їжі, після ігор, фізичної праці, відвідування туалету.


                                   Категорично забороняється:

- чіпати незнайомі і вибухонебезпечні предмети;

- грати на проїжджій частині вулиці або поблизу неї;

- відходити далеко від будинку, в якому мешкаєш;

- розпалювати вогнище;

- лазити по деревах і дахах;

- грати із чужими тваринами;

- збирати незнайомі види грибів і ягід;

- самостійно виїжджати за село, в ліс без супроводу дорослих (вчителів або батьків);

- вступати у контакт та впускати у квартиру або будинок незнайомих людей;

четвер, 28 вересня 2017 р.


Покликання наше — навчати. 
(Це хобі — писати вірші). 
На крила дітей піднімати, 
Бо вчитель — це скульптор душі.
Він ласкою мусить зігріти,
Добром напоїти серця,
І вірно, безмежно любити.
Ось вчительська мудрість уся.



четвер, 7 вересня 2017 р.

понеділок, 26 червня 2017 р.

БЕЗПЕКА ДІТЕЙ ВЛІТКУ  
КОНСУЛЬТАЦІЯ 
ДЛЯ БАТЬКІВ

У літній період  хлопчики і дівчатка величезну кількість часу проводять на вулиці, де може виникати маса небезпечних ситуацій, що тягнуть за собою заподіяння шкоди здоров`ю і життєдіяльності малюків. Саме тому влітку необхідно особливо уважно стежити за дитиною і розмовляти з ними на тему того, яких небезпек слід уникати під час прогулянки.

 Ніколи не дозволяйте дитиніі  пробувати незнайомі гриби і ягоди, оскільки вони можуть виявитися отруйними.
 Під час лісової прогулянки дитина повинна триматися поруч з дорослими. Якщо ж сталося так, що малюк відстав від супроводжуючих, він повинен залишатися на місці і голосно кричати. Батькам необхідно донести до свого чада, що саме в цьому випадку його буде найлегше знайти. Якщо ж дитина почне кидатися по лісі, бігати і панікувати, шанси на його порятунок значно зменшаться.

 Найбільшу небезпеку для дітей в літній період року представляє купання в річках, озерах та інших водоймах. Дитині будь-якого віку потрібно обов`язково пояснювати, що купатися і навіть заходити в воду без дорослих людей ні в якому разі не можна. Також ні в якому разі не допускаються гри в воді, оскільки будь-які необережні рухи малюків можуть нести в собі серйозну небезпеку. Діти, які не вміють плавати самостійно, повинні обов`язково використовувати надувні жилети, круги, нарукавники або матраци, але навіть при наявності цих пристосувань їм ні в якому разі не можна запливати надто далеко.





Нарешті, хлопчиків і дівчаток слід захищати від негативного впливу сонячних променів. Так, в денний час дитина повинна знаходитися на вулиці тільки в головному уборі, а відкриті частини тіла змащувати спеціальними кремами з високим рівнем захисту від ультрафіолету.

 Безумовно, як школяреві, так і дошкільнику також необхідно знати правила дорожнього руху, а його батькам - уважно стежити за їх виконанням.
Вивчи правила і знай та завжди їх пам’ятай !

  Знати і дотримуватися правил дорожнього руху повинна кожна дитина  ще до того, як вона самостійно вийде на вулицю - це допоможе їй безпечно ходити вулицями і дорогами наших міст і сіл, а водіїв автотранспорту позбавити багатьох неприємностей. Напередодні літніх канікул була проведена бесіда - застереження "Безпека дорожнього руху».

пʼятниця, 27 січня 2017 р.


Правила поведінки під час ожеледиці

Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони вкриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені і перевертатися, що додає небезпеки травмувань.
Не прогулюйтеся з самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо. Можна впасти та потрапити на дорогу, автомобіль може виїхати на тротуар.
Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та у ожеледицю. В ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях автомобілів, і падіння перед автомобілем, що рухається, може призвести, в кращому разі, до каліцтва, а то і до загибелі.
Що робити, якщо ж ви впали? Якщо через деякий час відчули біль у голові, в суглобах, нудоту, побачили, що утворилися пухлини - терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можливе виникнення ускладнень з неприємними наслідками.Бережись бурульок!Нестійкі погодні умови - відлига вдень і заморозки вночі сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо старих будинків з похилим дахом), що виступають на архітектурних частинах будинків та великих деревах.
Пересуваючись містом у період танення льоду, слід бути особливо уважним, проходячи повз будинки чи біля високих дерев, спершу необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів.
По можливості необхідно триматись на безпечній відстані від будинків та інших споруд, вибираючи найбільш безпечний маршрут руху. Ні в якому разі не заходити за спеціальні огорожі поблизу будинків чи дерев.Правила поведінки на водоймищах, які вкриті кригоюОт і морози. Стовпчик термометра впевнено тримається на мінусових позначках. Наші водойми поступово вкриваються першою ще тонкою та ненадійною кригою. Вона завжди небезпечна, а до того ж ще й зрадлива: без шуму та тріску крига раптово провалюється під ногами. Особливо слабкою вона буває в заростях прибережного очерету, адже тут вона вся пронизана стеблами рослин. Небезпечний для пересування матовий білий лід з жовтуватим відтінком.
Тож, шановні учні, нагадуємо основні правила поведінки на водоймах взимку:
У жодному разі не можна виходити на тонкий лід та перевіряти його міцність ударом ноги, а обов’язково використовувати для цього палицю.
Не можна також стрибати та бігати по льоду, збиратися великими групами на одному місці. Знайте, що на початку зими небезпечною є середина водоймища, а в кінці зими - прибережні ділянки.
Якщо ж ви все таки опинилися у крижаній воді, а поряд нікого немає, розставте широко руки та намагайтеся утримуватися на поверхні.
Пам’ятайте, що енергійні рухи під час перебування у воді сприяють швидкому охолодженню. Тому старайтеся без різких рухів виповзти на міцний лід у бік, звідкіля прийшли та повзти до берега, відштовхуючись ногами від краю льоду.
Надаючи ж допомогу людині, що провалилася під лід, ні в якому разі не можна підходити до неї стоячи, потрібно наближатися лежачи, розкинувши в сторони руки та ноги, використовуючи дошки або інші предмети, які є під руками. Лежачи на одному з таких предметів, закріплених мотузкою на березі або на твердому льоду, особа, яка надає допомогу, повинна наблизитися до потерпілого на відстань, яка дозволить подати мотузку, пояс або багор.
Коли поруч нічого немає, то 2-3 чоловіка лягають на лід і ланцюжком просуваються до постраждалого, утримуючи один одного за ноги, а перший подає жертві ремінь або шарф.Окремо звертаємося до батьків:Пильнуйте своїх дітей, не дозволяйте їм без вашого нагляду гратися поблизу річок, ставків.
Будьте обережні! Бережіть своє життя!

А якщо вам раптом доведеться стати свідком нещасного випадку, телефонуйте до служби порятунку «101»




середа, 18 січня 2017 р.

18 січня - "Голодна кутя" або Другий Свят-вечір

Спільна молитва
Господи! Ти, Предвічний, прийшов у Різдві Твоєму в світ цей, щоб спасти всіх нас.
 Тож поблагослови Україну та її народ усіма Твоїми милостями й щедротами!
 Подаруй нам Мир і Спасіння – в житті земному й Вічному!
У дні Твого Богоявлення освяти, Боже, благодаттю Духа Твого Святого водну стихію, а разом з нею – й усе наше єство, наші думки й бажання, весь простір нашого буття, Амінь!

Ось і добігають кінця тривалі зимові свята українців. Напередодні Водохреща - 18 січня за новим стилем - святкуємо «Голодну кутю» або другий Свят-Вечір. Увесь цей день віруючі люди нічого не їдять — постують. Сідають вечеряти, коли вже засяє вечірня зоря. На вечерю подаються пісні страви — смажена риба, вареники з капустою, гречані млинці на олії і кутя та узвар.
По вечері діти проганяють кутю: вибігають з хати і палицями б'ють знадвору в причільний кут, примовляючи:
Тікай, кутя, із покуття,
а узвар — іди на базар,
Паляниці, лишайтеся на полиці,
а «дідух» — на теплий дух,
Щоб покинути кожух!
Збереглося коротке, але цікаве оповідання про те, як колись запорожці проганяли кутю в себе на Січі. Оповідання це записав етнограф Яків Новицький в році 1876, у селі Кам'янка на Дніпрових порогах, від лоцмана Йосипа Омельченка: «Було, як повечеряють запорожці на голодну кутю, та вийдуть з рушницями проганяти кутю, то піднімуть таку стрілянину, мов наче й справді війна йде. На другий день, на Водосвяття, йдуть, було, до Дніпра і пушки за собою везуть. Як тілько попи начнуть хрест вмачати в воду, то вони й палять з пушок. Ще я добре знаю, як в двадцятих годах в Камянці з пушок кутю проганяли, бо тоді були й попи ще з запорожців».
Уже геть ввечері, як стемніє, виносять з хати «дідуха», несуть його на вигін або в садок — як де ведеться — і палять: пускають на «теплий дух». Це — символічне палення зими, щоб «покинути кожух» — накликати весну. Коли все перегорить і нетривкий солом'яний жар погасне, дівчата розхоплюють попіл з «дідуха» і несуть на город — «щоб огірки родили».
В цей день біля церкви святять воду. Йдучи до церкви по свячену воду, люди квітчають посуд — глечики, пляшки, баньки — «безсмертником» або сухими васильками — «щоб Бог милував від злої напасти».
На західному Поділлі, господиня або старша дочка бере по вечері в миску кілька ложок борошна і на свяченій воді замішує рідке тісто. Цим тістом вона малює хрести на всіх чотирьох стінах хати, в сінях, коморі, стайні та в інших господарських будівлях — «від нечистої сили».
Батько бере полумисок із свяченою водою і кропилом кропить усіх присутніх у хаті, примовляючи: «Дай Боже, і на той рік діждатися». Далі він іде кропити в сінях, у коморі та навколо хати. Молодший син бере в руки три пироги та йде вслід за батьком. Перший пиріг він кусає в сінях, другий — в коморі, а третій — на дворі.
У місцевостях понад Дніпром — із лівого, і з правого боку — існує такий звичай: коли принесуть з церкви свяченої води, господар робить з сухих васильків кропило і кропить свяченою водою спочатку все в хаті, а потім комору, стайню, стодолу — всі господарські будови. За господарем-батьком ходить хтось із дітей — хлопчик чи дівчинка — і носить на тарілці пиріг, а в руці — шматочок крейди. Яке місце батько покропить водою, на тому місці, вслід за ним, син пише крейдою хрест. В хаті хрести пишуться на дверях, вікнах, на столі, скрині на посуді — скрізь. У господарстві кропляться свяченою водою і пишуться хрести не тільки на будівлях, а й на хліборобському знарядді — на плузі, боронах, сівалках, косах, граблях. Кропиться свяченою водою і худоба — корови, воли, вівці, коні. Не кроплять лише свиней та курей.
Що ж до пирога, то як де ведеться: в одній місцевості хлопчина, що пише хрести, після кожного хреста повинен хоч маленьку крихітку відкусити від пирога і з'їсти. В інших — лише обносять пиріг, а після кроплення вся родина сідає за стіл, розподіляє пиріг і з'їдає його, примовляючи: «Дай, Боже, всього доброго нам і дітям нашим».
Після вечері всі кладуть свої ложки в одну миску, а зверху — хлібину, «щоб хліб родився». Чия ложка вночі «сама перевернеться», той умре.
Кутю, яка залишилася після вечері, виносять курям — «щоб добре плодилися».
Вода, освячена в навечір'ї Богоявлення — «вечірня вода» — вважається святішою, ніж з Водохрещів, і вона «зглидлива на всяке лихо».

Увечері, ще завидна, господиня світить лампу — «щоб кури неслися». В цей день не можна кликати курей голосно, бо як почує зла сусідка і промовить: «Твої кури, мої яйця», кури не будуть нестися.

Традиція святкування Другого Свят-вечора на Галичині
В ряді західних регіонів України, зокрема, на Галичині «Голодна кутя» святкується як Щедрий Вечір. Знову, як і на Свят-вечір, намощують сіна на стіл під кутю і ставлять «дідуха» на покуття. Вносячи до хати сніп жита, господар віншує:
«Віншую вас з щастям, здоров'ям, з цим Святим Вечером, щоб ми в щасті й здоров'ї ці свята провели та других дочекались — від ста літ до ста літ — поки нам Пан Бог назначив вік!»
Перед вечерею батько «клячить» — стає на коліна перед образами і молиться Богові; за ним молиться і вся родина. Помолившись, батько сам сідає до столу і запрошує сідати всіх у хаті присутніх — як це було і на Свят-Вечір.
Дівчата в цей вечір ворожать: збирають зі столу ложки після вечері і йдуть на поріг тарабанити ложками — «де пес забреше, туди заміж піду!»
В цей вечір у Галичині діти щедрують. Звичай щедрувати в цей вечір тут дуже своєрідний і дуже неоднаковий. Так, у селі Висова, Сандецького повіту, хлопці років по 10-12 співають під вікном таку щедрівку:
Щедрий вечір, добрий вечір,
Христу, Христу, Марію!
На престолі стояла,
Три крижики тримала:
«А ви, люди, знайте,
Наше право дайте,
Наше право — калача,
Виженемо рогача
На старий переліг,
Заб'єм му правий ріг,
Правим рогом трубити,
Хвостом, хвостом гонити».

субота, 14 січня 2017 р.

14 січня - Новий Рік за старим стилем, або свято Василя




Ось і настало ще одне свято – Старий Новий Рік. Я хочу побажати Вам в цьому році нових вражень, нових висот в роботі, нових цікавих зустрічей, багато позитиву і тільки радісних подій. Нехай рік почнеться з удачі і любові.

Українські традиції




Щиро вітаю Вас на моїй сторінці блогу, який створено допомагати колегам, батькам та діткам, ділитися цікавими матеріалами і просто створювати гарний настрій усім відвідувачам!
 Він систематично доповнюється новими роботами.
Буду рада, якщо Ви знайдете для себе корисну інформацію або потрібний матеріал.
Із задоволенням буду чекати Ваших відгуків.
Візьму до уваги всі Ваші зауваження і побажання.